Generalforsamling 2025
Generalforsamling, 2025 🗓 Generalforsamling i Studio 73 – Mandag d. 26. maj 2025 kl. 19…
Afsløring: Det var bare en aprilsnar!
Studio 73 afslører, at aprilsnaren om AI-skuespillere blot var en joke. Teater handler om menneskelig nærvær og følelser, og ingen teknologi kan erstatte magien ved at se rigtige mennesker på scenen. Vi fortsætter med at omfavne teknologi, men værdsætter de unikke aspekter, som kun menneskelige skuespillere kan bringe til teatret.
Studio 73 præsenterer Danmarks første AI-skuespiller!
Studio 73 præsenterer med stolthed Danmarks første AI-skuespiller, TEA73, der vil overtage alle roller i kommende forestillinger. Efter et hemmeligt samarbejde, har Studio 73 udviklet en fuldt automatiseret skuespiller-robot, der lover en revolution i teatret. Mens omskoling af menneskelige skuespillere er i gang, er AI’en klar til at tage scenen ved storm, med sin debut forestilling “John Mogensen 2.0 – Den Digitale Drøm”.
En forestilling, der bliver ved med at begejstre!
Forestillingen blev første gang opført i Studio 73 i 1993 og blev en enorm succes, så stor at vi gentog den i 1994 og 1995 med over 60 forestillinger i alt. Siden da har vi taget forestillingen op igen i 2006, 2014 – og nu, i 2025, er vi klar til endnu en tur!
En nat med John Mogensen
Billetlink Så længe mit hjerte slår – En nat med John Mogensen Velkommen til en…
Håbet lever videre – Elpida har sat sine spor!
Elpida – Det gådefulde armbånd 🌟 Tusind tak! 🌟 En stor tak til alle, der…
Oplev “Elpida – det gådefulde armbånd” på Studio 73
Billetlink Elpida og det gådefulde armbånd Tag med på en musikalsk og eventyrlig rejse, hvor…
Kom og vær med til Studio 73’s Støttefest!
Deltag i Studio 73’s støttefest og nyd en aften fyldt med fantastisk musik fra Late Night Session. Som medlem får du ekstra fordele, og gæster er også velkomne! Ikke medlem endnu? Bliv det ved døren og oplev fordelene samme aften.
Lad os styrke kulturen i fællesskab!
Bliv Sponsor og Støt Kulturen i Vejen!
Din virksomhed kan blive en vigtig del af Studio 73’s kulturfællesskab
En Historisk Rejse: Sigurd Fortalte om Vejen & Omegn
Studio 73 og flere lokale aktører har i samarbejde med Vejen Kunstmuseum fejret museets 100-års jubilæum med en familieteaterforestilling, Sigurd Fortæller om Vejen & Omegn. Forestillingen blev opført for mere end 3.000 skolebørn samt til en offentlig forestilling, og tog publikum med på en historisk rejse gennem egnens historie – fra istiden til nutiden.
Årets Sidste Sang, Snak og Sødesager
Årets Sidste Sang, Snak og Sødesager før Juleferien 🎄 Lad julefreden sænke sig og tag…
Pippi Fejrer Jul
Årets Juleforestilling – Pippi Fejrer Jul Datoer:Fredag d. 29 november kl. 19.00Lørdag d. 30 november…